Handheld Xbox: nowości i poszlaki

Handheld Xbox: nowości i poszlaki
Autor Agnieszka sokoł
Agnieszka sokoł16.02.2024 | 5 min.

Handheld Xbox od dłuższego czasu pojawia się w plotkach jako potencjalny nowy produkt Microsoftu. Najnowsze doniesienia wskazują, że przenośna konsola Xbox faktycznie może powstać i trafić do sprzedaży już w 2026 roku. Miałaby ona stanowić tańszą alternatywę dla klasycznej, stacjonarnej konsoli nowej generacji Xbox. Przecieki sugerują również, że handheld Xbox będzie przypominał konsolę Nintendo Switch pod względem mobilności i rozgrywki. W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych plotek oraz analizę szans na realizację tego ambitnego pomysłu.

Nowy sprzęt Xbox: pozostałe przecieki

Oprócz plotek na temat handheld Xbox, w ostatnim czasie pojawiło się wiele innych ciekawych informacji na temat planów Microsoftu dotyczących przyszłości konsol Xbox. Jedną z głośniejszych wiadomości było zwolnienie przez firmę 1900 pracowników (8% całego zespołu Microsoft Gaming).

Pojawiły się spekulacje, że może to wiązać się z zamknięciem działu odpowiedzialnego za fizyczną dystrybucję gier na Xboxa. To z kolei zasugerowało, iż Microsoft planuje przejść całkowicie na cyfrową dystrybucję i zrezygnować z pudełkowych wydań.

Inną głośną plotką jest projekt konsoli Xbox Brooklyn - całkowicie pozbawionej napędu urządzenia, które miałoby bazować wyłącznie na streamingu gier z chmury. Przywołuje to na myśl porzucony wcześniej pomysł Xbox Keystone.

Nowy kontroler i premiera DLC do Elden Ring

Do tego grona przecieków dołączyły informacje o mającym zadebiutować kontrolerze Xbox Sebile. To nowy pad do Xbox Series X/S, który zwiastować może nadejście kolejnej generacji konsol.

Ostatnio pojawiła się też sugestia, jakoby premiera dodatku fabularnego do gry Elden Ring miała wskazywać na zbliżającą się prezentację nowego sprzętu Xbox.

Wszystkie te rewelacje warto jednak brać z przymrużeniem oka i zachować sceptycyzm. Microsoft nie potwierdził żadnych z tych informacji. Być może wkrótce opadną jednak rąbki tajemnicy i dowiemy się czegoś więcej o planach giganta z Redmond.

A co na to konkurencja?

Microsoft nie jest jedynym graczem planującym premierę nowych konsol. Podobne kroki stawiają także jego najwięksi konkurenci.

Sony ma pracować nad PS5 Pro - ulepszoną wersją obecnej konsoli z poprawionymi parametrami. Pojawiają się też wzmianki o PS6 i odświeżonej wersji przenośnej konsoli PlayStation Vita.

Natomiast w przypadku Nintendo coraz głośniej mówi się o pracach nad następcą popularnego Switcha. Producent miał już nawet udostępnić prototyp Nintendo Switch 2 twórcom gier. Świadczyć ma o tym ankieta przeprowadzona wśród deweloperów.

PlayStation 5 Pro Podrasowana specyfikacja i wydajność
Nintendo Switch 2 Prototyp już w rękach developerów

Wygląda więc na to, że cała czołówka producentów konsol szykuje się do wprowadzenia nowych urządzeń na rynek. Najbliższe lata zapowiadają się zatem niezwykle interesująco dla fanów gamingu.

Czytaj więcej: Apex Legends: nowe wydarzenie kolekcjonerskie Czas na Powstanie

Handheld Xbox możliwy już w 2026 roku

Jak wspominaliśmy na początku, pojawiły się konkretne informacje, kiedy moglibyśmy zobaczyć handheld Xbox na sklepowych półkach. Otóż według plotek, nowa generacja konsol Microsoftu - wraz z mobilną wersją Xboxa - miałaby zadebiutować w 2026 roku.

Byłaby to premiera konsoli dziewiątej generacji, następców Xbox Series X/S. Przenośny Xbox mógłby więc pojawić się niecałe 2,5 roku od teraz, choć trzeba mieć na uwadze, że na razie to jedynie nieoficjalne doniesienia.

Niemniej coraz więcej wskazuje, że projekt mobilnej konsoli Xbox faktycznie ma rację bytu. Microsoft inspirować ma się przy tym ogromnym sukcesem Nintendo Switch, który pokazał znaczny potencjał rynku konsol łączących stacjonarne granie z mobilnością.

Handheld Xbox jako tańsza alternatywa

Handheld Xbox: nowości i poszlaki

Skoro już przy premierze nowych Xboxów jesteśmy, to według plotek na 2026 rok planowane jest wydanie odświeżonej, klasycznej konsoli stacjonarnej (na wzór Series X) oraz dodatkowo jej mobilnego odpowiednika.

Handheld Xbox miałby być skierowany do nieco innego grona odbiorców - takich, którzy poszukują bardziej przystępnej cenowo konsoli do grania w podróży. Nie byłby to więc bezpośredni konkurent dla Nintendo Switch, a raczej budżetowy dodatek do nowego Xboxa stacjonarnego.

Skoro o cenie mowa, to oczywiście na razie żadnych konkretów nie poznaliśmy. Biorąc jednak pod uwagę mniejszą, poręczną formę i z założenia słabsze podzespoły, w porównaniu do stacjonarnego Xboxa Series X/S, realny wydaje się scenariusz wyceny mobilnej konsoli Microsoftu na poziomie 1249-1499 zł.

Dla porównania Nintendo Switch z Joy-Conami kosztuje obecnie 1349 zł. Byłby to więc bezpośredni atak na dominującą pozycję Nintendo w segmencie konsol hybrydowych łączących stacjonarne i mobilne granie.

Podsumowanie

W artykule zebraliśmy najświeższe doniesienia i przecieki na temat potencjalnego projektu handheld Xbox, czyli przenośnej konsoli Microsoftu. Sugerują one, że takie mobilne urządzenie faktycznie może powstać i trafić do sprzedaży już w 2026 roku, jako tańsza alternatywa dla nowej generacji stacjonarnego Xboxa. Miałby konkurować bezpośrednio z konsolą Nintendo Switch. Przedstawiliśmy również inne ciekawe plotki i poszlaki na temat planów Microsoftu związanych z xbox series s czy projektami pokroju Xbox Portable. Podsumowanie zawiera najważniejsze informacje dla fanów Xboxa i graczy śledzących rynek konsol.

Zaprezentowaliśmy także działania konkurencji, czyli Sony i Nintendo, którzy również mają pracować nad nowymi generacjami swoich konsol. Widać wyraźnie, że cała czołówka producentów szykuje się do wprowadzenia świeżego sprzętu dla graczy.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Odkryj Najlepsze Gry na Nintendo Switch po Polsku!
  2. Odkryj Najlepsze Planszowe Okazje – Gry Planszowe w Niesamowitych Cenach!
  3. Odkryj najnowsze Gry Switch promocje i zniżki na Nintendo
  4. Battlefield – wyprzedaż do 95% taniej na Steam
  5. Zakończenie działalności przez twórców Scam wszechczasów
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Agnieszka sokoł
Agnieszka sokoł

Będąc graczką i uczestniczką turniejów esportowych dzielę się doświadczeniami z gier sieciowych. Omawiam strategie, metagame popularnych tytułów oraz przygotowania do rozgrywek profesjonalnych.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły