Zakończenie działalności przez twórców Scam wszechczasów

Zakończenie działalności przez twórców Scam wszechczasów
Autor Agata Zając
Agata Zając15.12.2023 | 7 min.

Zakończenie działalności przez twórców Scam wszechczasów to informacja, która z pewnością zasmuciła wielu graczy oczekujących premiery gry "The Day Before". Studio Fntastic ogłosiło bankructwo po tym, jak ich najnowsza produkcja okazała się klapą finansową i zebrała fatalne recenzje. Gra cieszyła się ogromnym zainteresowaniem przed premierą, ale ostatecznie rozczarowała większość graczy. W efekcie studio zwinęło działalność, a poszkodowani konsumenci domagają się zwrotu pieniędzy.

Oszukani gracze domagają się zwrotu pieniędzy

Informacja o zakończeniu działalności przez studio Fntastic wywołała falę oburzenia wśród graczy, którzy czekali na premierę gry "The Day Before". Wielu z nich czuje się oszukanych i domaga się zwrotu pieniędzy za zakup produktu, który ostatecznie okazał się rozczarowaniem.

Deweloperzy przyznali, że gra zawiodła finansowo i z tego powodu muszą zamknąć studio. Tłumaczą jednak, że cały uzyskany przychód przeznaczą na spłatę zobowiązań wobec partnerów. Nie wiadomo zatem, czy będą w stanie zwrócić pieniądze graczom.

Mimo to konsumenci domagają się rekompensaty. Na forach internetowych pojawiają się liczne wezwania do bojkotu przyszłych produkcji Fntastic oraz apeluje się do platformy Steam o ułatwienie zwrotów.

Część graczy zapowiada nawet zbiorowe pozwy przeciwko deweloperom. Inni proponują rozliczenie się z nich za pomocą kryptowalut, by uniknąć konieczności angażowania prawników.

Steam ułatwia zwroty

Administratorzy platformy Steam zdecydowali się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów. W specjalnym oświadczeniu poinformowano, że każdy nabywca gry "The Day Before" będzie mógł ubiegać się o zwrot pieniędzy, niezależnie od czasu spędzonego w grze.

Co więcej, Steam zaoferował pomoc prawną osobom rozważającym pozew zbiorowy przeciwko Fntastic. Wyraźnie widać zatem, że platforma dystansuje się od niepowodzenia gry i stara się zachować dobre relacje z klientami.

Deweloperzy bez środków na kontynuowanie

Bankructwo studia Fntastic pokazuje, jak szybko można stracić zaufanie klientów. Jeszcze kilka miesięcy temu twórcy The Day Before cieszyli się ogromnym kredytem zaufania i mogli liczyć na sukces finansowy produkcji.

Po fatalnym debiucie gry wszystko się jednak zmieniło. Fala negatywnych recenzji sprawiła, że Fntastic nie tylko nie zarobiło na sprzedaży, ale dodatkowo utraciło środki na dalszy rozwój. Dlatego jedyne co im pozostało, to zakończenie działalności.

Niestety, The Day Before zawiodło finansowo i brakuje nam funduszy na kontynuowanie działalności. Cały uzyskany przychód przeznaczamy na spłatę długów wobec naszych partnerów.

Widać wyraźnie, że twórcy liczyli na zupełnie inny scenariusz. Nie spodziewali się aż tak negatywnego odbioru gry i przekonani byli o sukcesie komercyjnym. Rzeczywistość ich jednak zweryfikowała.

Katastrofalna premiera

The Day Before zbierało świetne oceny na etapie zwiastunów i wczesnego dostępu. Wiele osób upatrywało w tej grze potencjał na przebój i godnego konkurenta dla takich hitów jak The Last of Us.

Niestety, finalna wersja okazała się rozczarowaniem pod względem rozgrywki, oprawy graficznej i stabilności działania. Stąd też tak negatywny odbiór i lawina krytyki ze strony graczy. Deweloperzy nie poradzili sobie z ogromnymi oczekiwaniami, na które sami pracowali przez ostatnie 2 lata.

Czytaj więcej: Najlepsze Promocje Gry Planszowe - Zobacz Wyprzedaż Gier Planszowych Już Teraz

Największy scam branży według graczy

Fiasko premiery The Day Before odbiło się szerokim echem nie tylko wśród samych graczy, ale również w całym środowisku twórców gier. Pojawiło się sporo głosów, że studio Fntastic celowo wprowadzało konsumentów w błąd co do jakości produktu.

Autor popularnego profilu ModernWarzone posunął się nawet do określenia tej sytuacji mianem największego scamu w historii branży gier. Inni dopatrują się tutaj elementów oszustwa na wzór piramidy finansowej.

Data premiery gry 7 grudnia 2023
Liczba negatywnych recenzji Ponad 20 tys.
Odsetek pozytywnych opinii Jedynie 16%

Niezależnie od tego, jak potoczy się dalsza dyskusja, reputacja studia została mocno nadszarpnięta. W przyszłości ciężko im będzie odzyskać kredyt zaufania po tak spektakularnej klapie najbardziej oczekiwanego tytułu.

Zawiedzeni gracze negatywnie oceniają grę

Zakończenie działalności przez twórców Scam wszechczasów

Sposób, w jaki gracze zareagowali po premierze The Day Before, nie pozostawia złudzeń - czuli się rozczarowani i oszukani przez twórców. Świadczą o tym przede wszystkim bardzo negatywne recenzje, którymi została wręcz zmasakrowana gra Fntastic.

Zaledwie 16% ocen jest pozytywnych. Pozostali krytykują niemal wszystkie aspekty produkcji - modele postaci, animacje, sterowanie, zawartość, mechanikę, fabułę. Nie brakuje również opinii wskazujących na fatalną optymalizację gry.

Szczyt popularności na premierę

Mimo rozczarowania, The Day Before przyciągnęło w dniu debiutu rekordową widownię - w szczytowym momencie w rozgrywkę było zaangażowanych jednocześnie ponad 38 tysięcy graczy. Niestety, z czasem zainteresowanie dramatycznie spadało.

Obecnie liczba aktywnych użytkowników ledwo przekracza 1000 osób. Tendencja jest wyraźnie malejąca, więc nawet wydłużenie działania serwerów może nie pomóc. Gra po prostu nie spełniła oczekiwań.

Zamknięcie studia po porażce The Day Before

Katastrofalne przyjęcie gry The Day Before przez graczy i krytyków przypieczętowało los studia Fntastic. Deweloperzy zakończyli działalność zaledwie kilkanaście dni po nieudanej premierze tytułu, na którym pracowali od 2 lat.

Oficjalnym powodem był brak środków finansowych na dalsze funkcjonowanie. Pieniądze z pre-orderów wystarczyły ledwo na pokrycie kosztów wydania gry oraz spłatę zobowiązań wobec partnerów.

W oświadczeniu Fntastic przyznało się do porażki The Day Before i poinformowało o przekazaniu całego przychodu ze sprzedaży gry na spłatę długów.

Czy gra przetrwa?

W tej chwili nie jest jasna przyszłość samej gry The Day Before. Deweloperzy zapewnili co prawda o pozostawieniu serwerów w trybie online, ale na jak długo? Bez wsparcia ze strony twórców trudno oczekiwać długowieczności tytułu.

Być może Fntastic sprzeda prawa do marki i kod źródłowy innej firmie, która spróbuje uratować grę poprzez aktualizacje i poprawki. Póki co pozostaje jednak pole do spekulacji.

Gracze czekali 2 lata na kiepską premierę

Najbardziej rozczarowani finałem całej historii są z pewnością gracze, którzy wiernie wyczekiwali premiery The Day Before od pierwszych informacji na jej temat. Niektórzy z nich śledzili postępy prac przez ponad 2 lata.

Tymczasem efekt okazał się katastrofalny i zupełnie nie wart tak długiego oczekiwania. Gra spotkała się z falą krytyki i negatywnych ocen, co ostatecznie doprowadziło do upadku studia odpowiedzialnego za jej wydanie.

Świadczy to o tym, jak duże są obecnie wymagania graczy i jak łatwo można stracić ich zaufanie. Fntastic przekonało się o tym boleśnie, płacąc za błędy najwyższą cenę.

Podsumowanie

Historia studia Fntastic i ich gry "The Day Before" pokazuje, jak szybko można stracić zaufanie graczy. Produkowały ogromne zainteresowanie przed premierą, ale fatalny odbiór finalnej wersji sprawił, że developerzy stracili płynność finansową i musieli zakończyć działalność.

Gracze czuli się rozczarowani i oszukani, stąd lawina negatywnych opinii. Deweloperzy z kolei nie poradzili sobie z presją oczekiwań. Cała sytuacja została nawet określona mianem "największego scamu branży".

Sprawa pokazuje, jak wymagający stali się konsumenci gier. The Day Before nie spełniło standardów i w efekcie studio zbankrutowało. Pozostaje mieć nadzieję, że inni deweloperzy wyciągną wnioski i będą bardziej przezorni przy promocji swoich produkcji.

Sam los gry stoi pod znakiem zapytania. Fntastic przekazało wpływy ze sprzedaży na spłatę długów, więc przyszłość tytułu zależy od tego, czy znajdzie się ktoś chętny do przejęcia praw i dalszego rozwoju. Jak na razie The Day Before pozostaje rozczarowaniem, które zrujnowało studiów odpowiedzialne za jego wydanie.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Odkryj Najlepsze Gry na Nintendo Switch po Polsku!
  2. Odkryj Najlepsze Planszowe Okazje – Gry Planszowe w Niesamowitych Cenach!
  3. Odkryj najnowsze Gry Switch promocje i zniżki na Nintendo
  4. Nowe gwiazdy i ikony EA Sports FC: reklama i gameplay w grze
  5. Apex Legends: nowe wydarzenie kolekcjonerskie Czas na Powstanie
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Agata Zając
Agata Zając

Jako creative gamer tworzę unikalne materiały - teasery i zwiastuny mało znanych gier. Pokazuję ich klimat i stylistykę, zachęcając graczy do sięgnięcia po te nieoczywiste tytuły. Moją pasją jest kreowanie oryginalnych treści inspirowanych moją bogatą wyobraźnią i miłością do gamingu.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły