Iga Świątek w TopSpin 2K25. Moje pierwsze spotkanie z nią

Iga Świątek w TopSpin 2K25. Moje pierwsze spotkanie z nią
Autor Jakub Głogowski
Jakub Głogowski19.03.2024 | 13 min.

Iga Świątek w TopSpin 2K25. Moje pierwsze spotkanie z nią to temat, który wzbudził ogromne zainteresowanie wśród miłośników gier sportowych i fanów tenisistki. Zapowiedź udziału Polki w nowej odsłonie popularnej serii tenisowej gier wideo topowych studiów wzbudziła wiele emocji. Wielu graczy z niecierpliwością czekało na premierę, by móc przyjrzeć się bliżej wyglądom cyfrowym zawodniczki, podczas gdy inni mieli obawy co do jakości wykonania. Gdy wreszcie światło dzienne ujrzały pierwsze materiały z gry, w sieci zawrzało.

Analiza modelu graficznego Igi Świątek w TopSpin 2K25

Wraz z premierą nowej gry tenisowej TopSpin 2K25, gracze na całym świecie z niecierpliwością oczekiwali na możliwość ujrzenia, jak w grze będzie prezentować się nasza narodowa bohaterka Iga Świątek. Polka została bowiem wybrana na gwiazdę okładkową tej odsłony serii, co tylko podsyciło zainteresowanie jej cyfrowym wcieleniem. Gdy pierwsze screeny i nagrania zwiastuna trafiły do sieci, opinie były podzielone.

Na pierwszy rzut oka wygląd Igi Świątek może sprawiać wrażenie trafionego - charakterystyczne rysy twarzy i fryzura wyraźnie nawiązują do prawdziwej tenisistki. Jednak przy bliższym przyjrzeniu się, pojawiają się wątpliwości. Modelowanie ciała i ruchów nie do końca odpowiada naturalnej sylwetce i płynności ruchów zawodniczki, którą znamy z kortów. Animacje wydają się być nieco drewniane i mało przekonujące.

Niedoskonałości modelu 3D

Choć twórcy gry z pewnością dołożyli wszelkich starań, by oddać wizerunek Igi jak najwierniej, nie udało im się uniknąć kilku niedoskonałości. Nienaturalne odbicia światła na skórze i włosach oraz pewne uproszczenia w zakresie detali na strojach i butach tenisowych pozostawiają nieco do życzenia. Co więcej, mimika twarzy podczas gry i po wygranych akcjach nie do końca odzwierciedla emocje, z jakimi kojarzymy naszą gwiazdę.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że TopSpin 2K25 to nowa gra symulacyjna, a nie najnowocześniejsza produkcja filmowa z efektami CGI na najwyższym poziomie. W tym kontekście, graficznie model Igi wypada jako przyzwoity, choć z pewnością znajdą się krytycy, dla których nie będzie on w pełni satysfakcjonujący.

 • Trafione rysy twarzy i fryzura
 • Nienaturalne animacje ciała i ruchów
 • Niedoskonałe odwzorowanie detali stroju
 • Mimika twarzy budząca zastrzeżenia

Pierwsze wrażenia z rozgrywki TopSpin 2K25 z Igą Świątek

Poza samą oprawą graficzną, najistotniejszym aspektem każdej gry jest oczywiście mechanika rozgrywki i fizyka symulacji. W przypadku TopSpin 2K25 gracze mieli okazję już na wstępie przekonać się, jak zaprezentuje się Iga Świątek pod tym względem. I tu opinie znów były podzielone – od zachwytu, po rozczarowanie.

Redaktorzy branżowych portali, którzy otrzymali przedpremierową wersję, zgodnie chwalili wiernie odwzorowane techniki i style gry najlepszych tenisistów, w tym naszej rodaczki. Ruchy i zagrania Igi Świątek miały być niemal identyczne jak w rzeczywistości, a jej własny styl gry z charakterystycznymi uderzeniami czy rotacjami został odtworzony z dużą dbałością o szczegóły.

Niedociągnięcia w aspekcie fizycznym

Z drugiej strony pojawiły się głosy niezadowolenia dotyczące samej fizyki piłki i poruszania się postaci. Niektórzy krytykowali niezbyt precyzyjne odbicia i loty piłki, a także niewiarygodne upadki i poślizgi graczy na korcie. Te niedociągnięcia, zdaniem części graczy, psują nieco iluzję rozgrywania prawdziwego meczu tenisowego.

"Gdy Iga Świątek uderza piłkę, czuć, że to ona. Ale momentami zachowanie piłki po uderzeniu wygląda nieco nienaturalnie" - skrytykował jeden z recenzentów.

Ostatecznie jednak większość krytyków i graczy zgadza się, że podstawy rozgrywki i odwzorowania stylu Igi stoją na solidnym poziomie. Z pewnością dla prawdziwych fanów tenisa i symulacji sportowych będzie to prawdziwa gratka.

Wiernie odwzorowane techniki i style gry Niedociągnięcia w fizyce piłki i poruszaniu się
Charakterystyczne uderzenia i rotacje Igi Kontrowersje wokół upadków i poślizgów

Czytaj więcej: Data premiery Frostpunk 2 w środku lata: Zima nadchodzi!

Iga Świątek na okładce TopSpin 2K25 - opinie graczy

Wybór Igi Świątek na gwiazdę okładkową TopSpin 2K25 nie mógł przejść bez echa w społeczności graczy. Naturalnie wśród polskich fanów ta decyzja spotkała się z ogromnym entuzjazmem i dumą. Nareszcie nasza tenisistka została doceniona na międzynarodowej arenie i występuje w tak prestiżowej, choć niszowej grze wideo.

Jednak opinie z zagranicy były nieco bardziej zróżnicowane. Część graczy przywitała ten wybór z aprobatą, podkreślając zasługi i status Igi Świątek jako jednej z największych gwiazd światowego tenisa. Inni natomiast przyjęli tę decyzję ze zdziwieniem lub nawet niezadowoleniem, sugerując, że może ona być motywowana jedynie komercyjną popularnością, a nie stricte sportowymi osiągnięciami.

Głosy krytyki wobec decyzji producentów

Nie zabrakło również głosów, że producenci wybrali Igę głównie ze względu na jej urodę i medialny wizerunek, a nie wybitną grę. Naturalnie tego typu opinie spotykają się ze zdecydowaną krytyką ze strony fanów tenisistki, przestrzegających przed seksizmem w tych osądach.

Warto jednak podkreślić, że większość komentujących graczy z całego świata pozytywnie oceniła wybór Igi Świątek na okładkę jako w pełni uzasadniony jej sportowymi osiągnięciami. Kontrowersje wokół tej decyzji wydają się być raczej marginesowe i nie przysłaniają wielkiego sukcesu marketingowego polskiej tenisistki.

 • Dumy u polskich fanów
 • Akceptacji za sportowe osiągnięcia
 • Kontrowersji wokół komercyjnych motywacji
 • Oskarżeń o seksizm wobec krytyków

Porównanie animacji Igi Świątek z poprzednimi odsłonami gry

Zdjęcie Iga Świątek w TopSpin 2K25. Moje pierwsze spotkanie z nią

Jednym z aspektów, który wzbudził najwięcej dyskusji wśród graczy po premierze TopSpin 2K25, były animacje i ruchy cyfrowego modelu Igi Świątek na korcie. Wielu fanów starszych odsłon serii zarzucało bowiem twórcom, że postęp w tej dziedzinie jest niewielki lub wręcz żaden w porównaniu z poprzednimi częściami gry.

Redaktorzy znanych portali o grach wideo, którzy na bieżąco śledzą rozwój całej serii, niejednokrotnie przywoływali przykłady znakomitych animacji tenisistów z wcześniejszych części TopSpin. Według nich poruszanie się i wykonywanie specyficznych ruchów dla określonych zagrań u postaci Igi Świątek prezentują się gorzej niż u wirtualnych sportowców sprzed 10-15 lat.

Krytyka niedostatków animacyjnych

Gracze często porównywali je do animacji z innych popularnych gier sportowych, jak seria FIFA czy NBA 2K, gdzie widać wyraźny postęp w kwestii płynności i realizmu ruchów w stosunku do starszych wersji. Zarzucano twórcom TopSpin 2K25, że pozostali w tyle za konkurencją w tym aspekcie.

Z drugiej strony, znaleźli się również obrońcy gry, twierdzący, że poziom animacji tenisistów, w tym Igi Świątek, jest całkiem przyzwoity, a skala krytyki przesadzona. Usprawiedliwiali to tym, że tenis jako dyscyplina wymaga odwzorowania znacznie bardziej skomplikowanych i precyzyjnych ruchów niż inne sporty zespołowe.

"Krytykowanie animacji w TopSpin 2K25 w porównaniu z serią NBA 2K to jak porównywanie jabłek z gruszkami. Tenis to inna bajka animacyjna" - bronił jeden z komentatorów.

Wymagania sprzętowe i platformy docelowe TopSpin 2K25

Nowa odsłona serii TopSpin o podtytule 2K25 została stworzona z myślą o szerokim gronie odbiorców korzystających z różnych platform sprzętowych. Oprócz wydania na najnowsze konsole PlayStation 5 i Xbox Series X/S, gra będzie dostępna również na poprzedniej generacji - PlayStation 4 i Xbox One.

Twórcy przygotowali również edycję na komputery osobiste, choć szczegółowe wymagania sprzętowe nie są jeszcze znane. Spekuluje się, że w trosce o płynną rozgrywkę i wysoką jakość oprawy graficznej, minimalna konfiguracja będzie raczej wymagająca, choć z pewnością gra pokusi się także o zaimplementowanie wsparcia dla kart graficznych Nvidia RTX i technik ray tracingu.

Wersje i edycje specjalne

Firma 2K Games, wydawca gry, przygotowała cztery różne edycje tytułu, różniące się zakresem zawartości i cennikami. Podstawowa Standardowa będzie kosztować standardowe 59,99 USD, ale pojawi się również Standardowa cross-gen dla graczy przesiadających się między konsolami różnych generacji. Najdroższa wersja, określana jako Grand Slam, zaoferuje mnóstwo dodatków i elementów kolekcjonerskich.

Najbardziej interesującą z punktu widzenia polskich graczy będzie zapewne edycja Deluxe, gdyż to właśnie na jej okładce widnieje podobizna Igi Świątek. Wszyscy fani naszej gwiazdy tenisa będą więc chcieli zdobyć tę wersję na pamiątkę.

Merytoryczna ocena Igi Świątek w roli graficznej ambasadorki

Wyjątkowa sytuacja, w której Iga Świątek znalazła się jako twarz okładkowa dużej gry wideo, stała się nie tylko tematem dyskusji wśród graczy, ale również poważnych analiz marketingowych. Eksperci od wizerunku i social mediów spodziewają się bowiem realnych korzyści dla samej tenisistki z tego przedsięwzięcia.

Jako pierwsza polska sportowiec, który tak wyraźnie został wyeksponowany w międzynarodowej grze wideo, Iga Świątek ma szansę znacząco poszerzyć swoją rozpoznawalność, zwłaszcza w młodszych grupach odbiorców. Gry to niewątpliwie potężne medium z ogromnym zasięgiem, kuszące obietnicą przebicia się ze świadomością marki do całkiem nowych segmentów.

Zwiększenie atrakcyjności marketingowej

Zdaniem ekspertów współpraca z tak popularną serią jak TopSpin na pewno zwiększy atrakcyjność Igi Świątek jako ambasadorki dla firm z branży lifestylowej, gamingowej, a nawet technologicznej. Zwłaszcza że gra ta plasuje ją w nurcie e-sportu i świecie wirtualnym, co w ostatnich latach zyskuje na znaczeniu.

Słowem - jeśli cyfrowa wersja Igi Świątek przyjęta będzie pozytywnie przez graczy, może to nie tylko przynieść jej rozgłos, ale także otworzyć drzwi do nowych, intratnych kontraktów sponsorskich i reklamowych, wykraczających poza świat sportu. Biorąc pod uwagę młody wiek tenisistki, jest to niewątpliwie ruch w dobrym kierunku dla rozwoju jej kariery medialnej.

Wybór Igi Świątek na gwiazdę okładkową TopSpin 2K25 nie mógł przejść bez echa w społeczności graczy. Naturalnie wśród polskich fanów ta decyzja spotkała się z ogromnym entuzjazmem i dumą. Nareszcie nasza tenisistka została doceniona na międzynarodowej arenie i występuje w tak prestiżowej, choć niszowej grze wideo.

Jednak opinie z zagranicy były nieco bardziej zróżnicowane. Część graczy przywitała ten wybór z aprobatą, podkreślając zasługi i status Igi Świątek jako jednej z największych gwiazd światowego tenisa. Inni natomiast przyjęli tę decyzję ze zdziwieniem lub nawet niezadowoleniem, sugerując, że może ona być motywowana jedynie komercyjną popularnością, a nie stricte sportowymi osiągnięciami.

Głosy krytyki wobec decyzji producentów

Nie zabrakło również głosów, że producenci wybrali Igę głównie ze względu na jej urodę i medialny wizerunek, a nie wybitną grę. Naturalnie tego typu opinie spotykają się ze zdecydowaną krytyką ze strony fanów tenisistki, przestrzegających przed seksizmem w tych osądach.

Warto jednak podkreślić, że większość komentujących graczy z całego świata pozytywnie oceniła wybór Igi Świątek na okładkę jako w pełni uzasadniony jej sportowymi osiągnięciami. Kontrowersje wokół tej decyzji wydają się być raczej marginesowe i nie przysłaniają wielkiego sukcesu marketingowego polskiej tenisistki.

 • Dumy u polskich fanów
 • Akceptacji za sportowe osiągnięcia
 • Kontrowersji wokół komercyjnych motywacji
 • Oskarżeń o seksizm wobec krytyków

Porównanie animacji Igi Świątek z poprzednimi odsłonami gry

Jednym z aspektów, który wzbudził najwięcej dyskusji wśród graczy po premierze TopSpin 2K25, były animacje i ruchy cyfrowego modelu Igi Świątek na korcie. Wielu fanów starszych odsłon serii zarzucało bowiem twórcom, że postęp w tej dziedzinie jest niewielki lub wręcz żaden w porównaniu z poprzednimi częściami gry.

Redaktorzy znanych portali o grach wideo, którzy na bieżąco śledzą rozwój całej serii, niejednokrotnie przywoływali przykłady znakomitych animacji tenisistów z wcześniejszych części TopSpin. Według nich poruszanie się i wykonywanie specyficznych ruchów dla określonych zagrań u postaci Igi Świątek prezentują się gorzej niż u wirtualnych sportowców sprzed 10-15 lat.

Krytyka niedostatków animacyjnych

Gracze często porównywali je do animacji z innych popularnych gier sportowych, jak seria FIFA czy NBA 2K, gdzie widać wyraźny postęp w kwestii płynności i realizmu ruchów w stosunku do starszych wersji. Zarzucano twórcom TopSpin 2K25, że pozostali w tyle za konkurencją w tym aspekcie.

Z drugiej strony, znaleźli się również obrońcy gry, twierdzący, że poziom animacji tenisistów, w tym Igi Świątek, jest całkiem przyzwoity, a skala krytyki przesadzona. Usprawiedliwiali to tym, że tenis jako dyscyplina wymaga odwzorowania znacznie bardziej skomplikowanych i precyzyjnych ruchów niż inne sporty zespołowe.

"Krytykowanie animacji w TopSpin 2K25 w porównaniu z serią NBA 2K to jak porównywanie jabłek z gruszkami. Tenis to inna bajka animacyjna" - bronił jeden z komentatorów.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Odkryj Najlepsze Gry na Nintendo Switch po Polsku!
 2. Odkryj Najlepsze Planszowe Okazje – Gry Planszowe w Niesamowitych Cenach!
 3. Odkryj najnowsze Gry Switch promocje i zniżki na Nintendo
 4. Battlefield – wyprzedaż do 95% taniej na Steam
 5. Zakończenie działalności przez twórców Scam wszechczasów
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Jakub Głogowski
Jakub Głogowski

Jestem programistą i projektantem gier z wieloletnim doświadczeniem. Testuję niszowe tytuły i piszę o nich z technicznego punktu widzenia - analizując rozwiązania programistyczne, silniki, animacje i modele. Chcę pokazywać jak z małym budżetem i niewielkim zespołem tworzyć niebanalną rozgrywkę i przyciągającą oprawę wizualną.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły