Ps5 Pro, PS6 i PS Vita 2: Oficjalne informacje i najnowsze wieści

Ps5 Pro, PS6 i PS Vita 2: Oficjalne informacje i najnowsze wieści
Autor Krzysztof Zapałka
Krzysztof Zapałka16.02.2024 | 5 min.

Plotki o PS5 Pro od dawna krążą wśród fanów konsol, ale teraz pojawiły się także informacje o planowanym PS6 i następcy PS Vity. W najnowszych przeciekach podano rzekomą specyfikację PS5 Pro z mocniejszym procesorem i GPU. Mają też trwać prace nad prototypem PS Vita 2 z obsługą gier z PS4 i PS5. Choć szczegóły dotyczące tych konsol nie są jeszcze potwierdzone, wygląda na to, że Sony intensywnie pracuje nad rozwojem swojej marki PlayStation.

Specyfikacja techniczna PS5 Pro

Od dłuższego czasu w sieci pojawiają się przecieki na temat specyfikacji technicznej PS5 Pro. Najnowsze doniesienia wskazują, że konsola ma być wyposażona w 8-rdzeniowy procesor Zen 2 taktowany nawet do 4,4 GHz oraz 16 GB pamięci RAM. Ma to zapewnić znaczny wzrost wydajności w porównaniu do standardowego PS5.

Kluczowym elementem specyfikacji PS5 Pro będzie jednak układ graficzny. Podobno konstrukcja bazować będzie na architekturze RDNA 2, podobnie jak w pierwotnym PS5, ale liczba jednostek obliczeniowych zwiększona zostanie aż do 60 CU. Dla porównania, zwykłe PS5 dysponuje 36 CU. Takie rozwiązanie powinno przełożyć się na znaczący wzrost wydajności graficznej.

Porównanie wydajności PS5 i PS5 Pro

Mając na uwadze doniesienia o specyfikacji, można spodziewać się, że PS5 Pro zapewni płynne uruchamianie gier w jakości zbliżonej do rozdzielczości 4K i płynności 60 klatek na sekundę. Dla porównania podstawowa wersja PS5 radzi sobie nieco gorzej i często oferuje rozgrywkę w niższej rozdzielczości lub 30 FPS.

PS5 Pro powinno więc być zauważalnie szybsze i zdolne do obsługi bardziej wymagających produkcji. Być może pozwoli to na wprowadzenie dodatkowych efektów graficznych w nadchodzących grach na wyłączność PlayStation.

Informacje o PlayStation 6

Choć premiera PS5 Pro wydaje się kwestią najbliższych miesięcy, Sony już teraz rozpoczęło prace koncepcyjne nad PlayStation 6. Potwierdza to choćby ogłoszony niedawno projekt Physint – nowa gra Hideo Kojimy tworzona z myślą o przyszłej generacji konsol.

Niestety konkretne informacje na temat specyfikacji i możliwości PS6 są na razie mocno ograniczone. Bez wątpienia konsola zaoferuje wydajny procesor i układ graficzny, prawdopodobnie w oparciu o najnowsze rozwiązania AMD lub Nvidii. Spodziewana jest również pełna kompatybilność wsteczna z grami z PS4 i PS5.

Premiera PS6 nastąpi najwcześniej za 3-4 lata. Do tego czasu Sony skupi się raczej na udoskonaleniu obecnej generacji w postaci PS5 Pro.

Czytaj więcej: Najlepsze Gry PSX - Odkryj Gry na PlayStation 1 i inne fascynujące gry PSX

Powrót PlayStation Vita

Jedną z niespodziewanych informacji, która pojawiła się w ostatnich przeciekach jest projekt konsoli PlayStation Vita 2. Podobno pierwsze prace koncepcyjne nad tą mobilną platformą do gier już się rozpoczęły. Nie wiadomo jednak, czy będzie to samodzielne urządzenie, czy raczej akcesorium związane z PS6.

Spekuluje się, że ewentualna PlayStation Vita 2 mogłaby zostać wyposażona w układ graficzny AMD o mocy pozwalającej na uruchamianie gier z PS4 i PS5 w wersji mobilnej. Byłby to zdecydowany postęp w stosunku do oryginalnej PS Vity.

  • Ergonomiczna konstrukcja
  • Wydajny procesor i układ graficzny
  • Kompatybilność z grami PS4 i PS5

To tylko niektóre z możliwych korzyści, jakie mogłaby zaoferować odświeżona wersja PlayStation Vita. Szczegóły dotyczące tego projektu są jednak na razie mocno ograniczone.

Podzespoły i wydajność PS5 Pro

Ps5 Pro, PS6 i PS Vita 2: Oficjalne informacje i najnowsze wieści

Kluczowym elementem decydującym o wydajności PS5 Pro mają być zastosowane podzespoły. Najważniejsza będzie moc obliczeniowa procesora i układu graficznego. Te dwa elementy w połączeniu z szybką pamięcią operacyjną zdecydują o płynności i jakości grafiki w najnowszych tytułach.

Element PS5 Pro PS5
Procesor Zen 2 8-rdzeniowy 4,4 GHz Zen 2 8-rdzeniowy 3,5 GHz
Układ graficzny 60 jednostek CU 36 jednostek CU
Pamięć RAM 16 GB GDDR6 16 GB GDDR6

Jak widać, największe zmiany dotyczą procesora i układu graficznego. Wydajniejsze podzespoły powinny przełożyć się na poprawę płynności i detali oprawy graficznej w najnowszych grach na PlayStation.

Data premiery i cena PS5 Pro

Przypuszcza się, że Sony mogłoby zaprezentować PS5 Pro już w drugiej połowie 2023 roku. Konsola trafiłaby wtedy na rynek na czas przed świętami Bożego Narodzenia. Pewne jest natomiast, że jej cena będzie wyższa niż bazowego PS5 w dniu premiery.

Gry z PS4 i PS5 na PS Vita 2

Jedną z głównych zalet ewentualnej konsoli PlayStation Vita 2 mogłaby być kompatybilność z grami z PS4 i PS5. Podobno trwają już pierwsze prace nad prototypem wyposażonym w układ graficzny AMD z 18 jednostkami CU, co umożliwiłoby uruchamianie gier z poprzednich generacji sprzętu Sony.

Oznaczałoby to dostęp do ogromnej biblioteki gier na przenośną platformę. PlayStation Vita 2 mogłaby więc oferować mnóstwo tytułów od pierwszego dnia premiery. Samo Sony nie będzie musiało martwić się o wsparcie deweloperów.

Podsumowanie

Najnowsze plotki wskazują, że Sony pracuje nad kilkoma nowymi urządzeniami z rodziny PlayStation. Ma powstać mocniejsza wersja PS5 o nazwie PS5 Pro, wyposażona w szybszy procesor i układ graficzny. W planach jest też kolejna generacja - PlayStation 6. Poza tym trwają prace koncepcyjne nad PlayStation Vita 2 z obsługą starszych gier z PS4 i PS5.

Przyszłość konsol Sony rysuje się więc w jasnych barwach. Firma zamierza rozwijać swoją galezie usług i produktów związanych z marką PlayStation. Miłośnicy gier i technologicznych nowinek z pewnością będą zachwyceni tym, co szykuje dla nich japoński producent.

Najczęstsze pytania

Według ostatnich plotek Sony planuje oficjalną prezentację PS5 Pro jeszcze w 2023 roku, prawdopodobnie podczas jesiennej imprezy. Premiera konsoli na rynku mogłaby nastąpić w okresie przedświątecznym.

Przewiduje się, że PS5 Pro zostanie wycenione na 700-900 dolarów, w zależności od wersji i rynku. Będzie zatem zauważalnie droższe od standardowego PS5 w dniu premiery.

Zdecydowanie tak. PS5 Pro zostanie wyposażone w mocniejszy procesor i układ graficzny, dzięki czemu zapewni większą płynność i lepszą jakość grafiki niż podstawowa wersja konsoli.

PlayStation 6 pojawi się najwcześniej za 3-4 lata. Sony na razie skoncentruje się na rozwoju obecnej generacji sprzętu i wprowadzeniu modelu PS5 Pro.

Wszystko na to wskazuje. Pierwsze prototypy PS Vita 2 mają być wyposażone w specjalny układ graficzny pozwalający na uruchamianie gier z PS4 oraz PS5 w wersji mobilnej.

5 Podobnych Artykułów

  1. Odkryj Najlepsze Gry na Nintendo Switch po Polsku!
  2. Co zniknie z Netflixa? TOP 10 hitów do obejrzenia przed usunięciem
  3. Nowa darmowa zawartość od CD Projekt Red! Podano datę premiery
  4. Tom Hanks w filmach wojennych - Który z jego występów jest najlepszy?
  5. Odkryj Najlepsze Planszowe Okazje – Gry Planszowe w Niesamowitych Cenach!
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Krzysztof Zapałka
Krzysztof Zapałka

Jestem redaktorem prowadzącym dział gier niszowych. Moją pasją jest odkrywanie mało znanych perełek - klimatycznych, innowacyjnych i po prostu dobrych gier. Recenzje piszę z perspektywy gracza poszukującego wyjątkowych przeżyć. Mój profil to zestawienia i newsy z branży gamingowej, zwłaszcza o tych mniejszych, niezależnych studiach.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły