Gra roku - Który tytuł najbardziej zasługuje na to prestiżowe miano?

Gra roku - Który tytuł najbardziej zasługuje na to prestiżowe miano?
Autor Agnieszka Sokoł
Agnieszka Sokoł15.06.2024 | 6 min.

Gra roku to prestiżowy tytuł przyznawany najlepszej grze wydanej w danym roku kalendarzowym. Jest to nagroda, o którą rywalizują wszystkie największe studia gier, ponieważ jej zdobycie zwiększa prestiż i sprzedaż nagrodzionej produkcji. Ale co tak naprawdę decyduje o tym, że dana gra zostaje uznana za najlepszą w danym roku? W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu, przeanalizujemy kryteria oceny, opinie krytyków i graczy, a także przedstawimy ranking tegorocznych faworytów do tytułu gry roku.

Kluczowe wnioski:
 • Gra roku musi wyróżniać się innowacyjną rozgrywką, doskonałą oprawą graficzną i dźwiękową oraz zapadać w pamięć.
 • Tytuł ten przyznawany jest przez różne gremia, wśród których najważniejsze są The Game Awards i Spike Video Game Awards.
 • Przy wyborze gry roku brane są pod uwagę m.in. recenzje branżowych krytyków, opinie graczy oraz popularność tytułu.
 • W tym roku o miano gry roku walczą takie tytuły jak God of War: Ragnarok, Elden Ring i Horizon Forbidden West.
 • Zdobycie tytułu gry roku znacząco zwiększa zainteresowanie daną produkcją, a tym samym jej sprzedaż.

Najlepsze gry roku - kryteria oceny i nagrody

Gra roku to wyjątkowe wyróżnienie, o które co roku rywalizują największe studia gier na świecie. Ale czym tak naprawdę jest ta prestiżowa nagroda? Otóż jest to tytuł przyznawany grze, która w danym roku kalendarzowym wyróżniała się innowacyjnością, rewolucyjną rozgrywką, doskonałą oprawą audiowizualną i zapewniła niezapomniane wrażenia.

Głównymi instytucjami przyznającymi to zaszczytne wyróżnienie są The Game Awards, Spike Video Game Awards oraz różne branżowe media. Nominowani i zwycięzcy wybierani są w wieloetapowym procesie, w którym biorą udział eksperci z branży, krytycy, dziennikarze oraz sami gracze.

Kluczowe kryteria, według których oceniane są gry, to innowacyjność i doskonałość w takich aspektach jak: mechanika rozgrywki, grafika, oprawa dźwiękowa, fabuła, postacie oraz jakość wykonania. Niemniej ważnym czynnikiem są również sukcesy komercyjne i popularność wśród graczy, mierzona liczbą sprzedanych egzemplarzy czy aktywnością społeczności.

Zdobycie tytułu gry roku oznacza nie tylko prestiż dla twórców, ale także ogromny sukces komercyjny. Dlatego walka o to wyróżnienie co roku jest niezwykle zacięta. W przeszłości ten zaszczytny tytuł otrzymywały takie kultowe produkcje jak gra roku 2010 Red Dead Redemption, gra roku 2014 Dragon Age: Inkwizycja czy gra roku 2017 The Legend of Zelda: Breath of the Wild.

Przegląd gier nominowanych do tytułu gry roku

W tym roku do prestiżowego tytułu gry roku nominowanych jest kilka wyjątkowych produkcji, reprezentujących różnorodne gatunki. Oto krótka prezentacja głównych faworytów:

 • Elden Ring - Najnowsza gra studia From Software, twórców serii Dark Souls. To mroczny, wymagający tytuł akcji z otwartym, niesamowicie rozległym światem i charakterystycznym, mrocznym klimatem.
 • God of War: Ragnarok - Kontynuacja nagradzanej i bestsellerowej gry z 2018 roku. Epicka, pełna akcji i mitologicznych wątków opowieść o Kratomie i jego synu Atreuszu.
 • Horizon Forbidden West - Kolejna odsłona przygód wojowniczki Aloy, która przemierza postapokaliptyczny, zdominowany przez maszyny świat. Widowiskowa oprawa i mroczna fabuła.
 • Stray - Zaskakujący indywidenpendent, w którym wcielamy się w rolę bezdomnego, czworonożnego kota. Gra wyróżnia się wyjątkową stylistyką i nowatorskim pomysłem.

Jak widać, w tym roku walka zapowiada się wyjątkowo zacięta, a o zwycięstwie może zadecydować każdy najmniejszy detal - jakość wykonania, oprawy, innowacyjna mechanika czy wyjątkowa fabuła.

Czytaj więcej: Odkryj Najlepsze Strategie Android: Gry Strategiczne na Telefon i Mobilne Aplikacje

Gra roku - popularność, recenzje i nagrody krytyków

Jednym z kluczowych czynników decydujących o przyznaniu tytułu gry roku jest popularność danej produkcji wśród graczy, mierzona nie tylko liczbą sprzedanych egzemplarzy, ale też aktywnością społeczności i popularnością w serwisach streamingowych. W tej kategorii zdecydowanymi liderami są Elden Ring oraz God of War: Ragnarok, które przez wiele tygodni po premierze okupowały najwyższe miejsca na listach bestsellerów.

Popularność danej gry to jednak nie wszystko, równie ważną rolę odgrywają bowiem opinie ekspertów z branży i krytyków recenzujących nowe produkcje. W tym aspekcie także przodują wspomniane wcześniej Elden Ring i God of War: Ragnarok, chociaż i pozostałe nominowane tytuły zbierały świetne recenzje.

Pierwszą ważną przesłanką wskazującą, która gra może zdobyć w tym roku najważniejsze laury, są już przyznane nagrody i wyróżnienia. Na tej płaszczyźnie obecnie prowadzi Elden Ring, który na tegorocznej gali The Game Awards zdobył nagrody m.in. za najlepszą grę RPG, najlepszy projekt graficzny oraz oczywiście najlepszą grę roku. Z kolei God of War: Ragnarok otrzymał statuetkę m.in. za najlepszą oprawę audiowizualną.

Analiza gry roku pod kątem rozgrywki i innowacyjności

Choć popularność wśród graczy, sukcesy komercyjne i przychylne recenzje są bardzo ważnymi czynnikami, to jednak największy nacisk przy wyborze gry roku kładzie się na samą jakość gry. Pod uwagę brane są takie aspekty, jak innowacyjność, nowatorska mechanika rozgrywki, stopień trudności, grywalność, fabuła oraz ogólny poziom wykonania.

W 2022 roku najwięcej innowacyjnych i przełomowych rozwiązań oferował z pewnością Elden Ring, gra wprowadzająca do gatunku souls-like szereg świeżych pomysłów. Niesamowicie rozległy, otwarty świat eksplorowany swobodnie, szereg eksperymentalnych mechank (jak m.in. pozwalająca zmniejszyć poziom trudności podziemia), unikalne bossowie i szereg innych elementów sprawiły, że ten tytuł może się pochwalić wyjątkowo nowatorską rozgrywką.

Nie można jednak zapominać o pozostałych produkcjach, które choć może nie tak rewolucyjne jak Elden Ring, to jednak również przyniosły wartościowe i intrygujące nowości. God of War: Ragnarok to kontynuacja znakomitej odsłony z 2018 roku, wprowadzająca płynniejsze przejścia między akcją a fabułą oraz istotne zmiany w mechanice. Z kolei Stray, choć niepozorna gra niezależna, wprawiła wszystkich w zachwyt nowatorskim pomysłem, pozwalającym wcielić się w kota i eksplorować cyberpunkowy świat z zupełnie unikatowej perspektywy.

Podsumowanie

Wybór gry roku to niezmiernie trudne zadanie, gdyż w rywalizacji o to prestiżowe miano biorą udział niezwykle utalentowani twórcy, a każda z nominowanych gier wyróżnia się innowacyjnością, rewolucyjnością i najwyższym poziomem wykonania. W przeszłości zaszczytny tytuł zdobywały takie kultowe produkcje jak gra roku 2010 Red Dead Redemption, gra roku 2014 Dragon Age: Inkwizycja czy gra roku 2017 The Legend of Zelda: Breath of the Wild.

W tym roku stawka jest wyjątkowo wyrównana, a zdaniem krytyków najwięcej szans mają Elden Ring oraz God of War: Ragnarok. Bezprecedensowa skala i mroczny, wymagający klimat Elden Ring, jak również epicka, pełna akcji kontynuacja przygód Kratosa z God of War: Ragnarok składają się na wyjątkowo udaną i wyróżniającą się parę tytułów ubiegających się o laur najlepszej gry 2022 roku.

5 Podobnych Artykułów

 1. Odkryj Najlepsze Gry na Nintendo Switch po Polsku!
 2. Jak zdobyć i wykorzystać kod rabatowy do CDkeys? Nasz poradnik
 3. Jaki komputer potrzebujesz na najnowszą grę Senua's Saga: Hellblade 2? Minimalne i rekomendowane wymagania sprzętowe
 4. Najlepsze filmy o wojnie w Wietnamie - Sprawdź naszą listę TOP 10
 5. Odkryj Najlepsze Planszowe Okazje – Gry Planszowe w Niesamowitych Cenach!
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Agnieszka Sokoł
Agnieszka Sokoł

Będąc graczką i uczestniczką turniejów esportowych dzielę się doświadczeniami z gier sieciowych. Omawiam strategie, metagame popularnych tytułów oraz przygotowania do rozgrywek profesjonalnych.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły